Воините нямат поле за грешка срещу тествани Селтикс

САН ФРАНЦИСКО – Това, което започна като възраждането на Chase Center, завърши с чувството на покровителите му, сякаш парите са били взети от джобовете им в несъществуващ фонд за сгради.

Непознато е чувството за тези Голдън Стейт Уориърс, било то в тази чисто нова сграда или дори в старата райска сграда, да бъдат жертви на кражба на очи и очевидно безсилни да предотвратят обиск.

Обикновено блицовете на Стивън Къри в крайна сметка изпращат дори най-решителните отбори да се свиват в ъглите си, но Уориърс не са се сблъсквали с тези Бостън Селтикс, които изглеждаха решени да не си нанасят многократно рани, за да започнат финалите на НБА.

Селтикс откраднаха мач 1 в четвъртък с победа 120-108доставяйки мощно послание към отбора, яхнал вълни от добри вибрации и ревизионистка история, след като се класира за шестия си финал за осем години.

Надписът „тук няма поле за грешка“ беше единственото доказателство за Селтикс, останало след себе си. Селтикс настигнаха Уориърс, изгледаха ги на собствения им корт, след което преминаха покрай тях и се огънаха на излизане.

Имаше или твърде много от така наречената липса на опит, или Селтикс се учеха бързо през този плейоф. Тези Warriors исторически задават тона в ерата на Стив Кер (27-2 в мач 1 преди четвъртък) с забележителни изключения – през 2016 г. срещу Оклахома Сити и на финалите през 2019 г. срещу Торонто.

Общото: По-голям, физически по-внушителен отбор, диктуващ условията на ангажимента, и Warriors изостанаха с 3-1 и в двете серии.

Звучи много като тези Селтикс.

„Те продължиха като малко серия от 7-0, за да започнат четвъртата четвърт и погледнаха нагоре и това са само пет точки, а никой от тези момчета не е бил на финалите преди“, каза Къри. „Това са малки инерционни колебания, с които можете да натискате газта и да отнемате увереността на отбора. Трябва да се възползвате от това. Не го направихме през третата четвърт, тази последна минута и след това, за да започнем четвъртата четвърт.”

Играчите на Голдън Стейт Уориърс Ото Портър младши, Кевън Луни, Клей Томпсън, Андрю Уигинс и Джордан Пул гледат от резервната скамейка по време на четвъртата четвърт срещу Бостън Селтикс в мач 1 от финалите на НБА 2022 в Chase Center в Сан Франциско на 2 юни , 2022 г. (Езра Шоу / Getty Images)

Голдън Стейт често играе опасно – това беше отличителен белег в този славен сериоз – но често талантът му преодолява подобни пропуски. Но удвояването и след това някои в четвъртата четвърт (40-16) трябва да породи поне някаква причина за безпокойство, след като Селтикс взеха Уориърс да се осмелят да оставят Маркъс Смарт, Ал Хорфорд и Дерик Уайт да стрелят до насита .

„Интуитивната ми реакция, на това, на което току-що станах свидетел, те влязоха и изиграха адска четвърта четвърт и трябва да им отдадете заслуга. Това е почти толкова просто “, каза Кер. „Те оказват голям натиск върху вас. Но си мислех, че имаме много хубави моменти. Имахме 38 през третото тримесечие. Имахме добър бягане там. Основно четвъртото тримесечие ни докара.”

Лесно е да се дешифрира проповедта след мача или от Кер към играчите или играчите помежду си. Те вярват, че контролираха състезанието в продължение на 42 минути, след което страдаха от запалването на противник в последните шест.

Ако това е тяхната диагноза, изградена от високомерие и невярна оценка между сега и неделя, те ще се окажат шокирани и объркани, запътени към Бостън след два мача и втренчени в ужасни обстоятелства.

„Мисля, че останаха на разстояние от удара и направиха удари късно. Така че ще се оправим “, каза Дреймънд Грийн. „До голяма степен доминирахме в мача през първите 41, 42 минути. Така че ще се оправим.”

Къри отбеляза рекордните шест тройки през първата четвърт (и вкара 21 от най-високите си в играта 34 точки), но Селтикс не помръдваха, методично отрязваха и поеха преднина на полувремето, преди Уориърс да ги ударят отново и да ги ударят по-силно в третото.

Уориърс сякаш наклониха шапките си към Селтикс за тяхната издръжливост, като триото стреля 15 от 23 от диапазона от 3 точки. Това е компромис, който смятат, че трябва да направят, за да защитят експлозивния тандем на Джейсън Тейтъм и Джейлън Браун, въпреки че самите Уориърс са също толкова мощна защитна единица, колкото Селтикс.

Тейтъм имаше неприятна нощ, но неговите 13 асистенции бяха най-високият резултат за сезона и човек се чуди как Уориърс ще се справят с нещата, след като той неизбежно направи тези оспорвани удари. Те не играят срещу Макси Клебер и Дейвис Бертанс сега; това е първокласно филе, а не кучешка храна.

„Ал беше на разстояние през по-голямата част от играта“, каза Къри. „Когато той прави такива удари, а вие се въртите бавно, това е друга заплаха, за която трябва да се тревожите. Тези двама момчета [Horford and White] са ключови. Надяваме се да не останат горещи, но също така трябва да направите нещо по въпроса.”

Хорфорд вилнее в четвъртия, a човек, зареден с нов живот след като беше повторно придобит от Селтикс след година в чистилището в Оклахома Сити и като изигра най-много плейофни мачове, без да стигне до финалите.

След като Браун подобри нещата, след като Уориърс взеха решителна преднина в третата четвърт, Хорфорд пое и отбеляза 11 в четвъртата. Домакините помогнаха в нещата, с обратни удари и разединена игра, които не можеха да бъдат преодолени – недостатъците, които бяха покрити от злините и неопитността на последните двама съперници, Мемфис и Далас.

Има какво да се каже за изминатия път до шампионския кръг. Историята често го отбелязва като недостатък, но в реално време, твърде лесен път може да смекчи куп. Уличните битки, от които Селтикс излязоха, ги оставиха очукани, но смели и напълно необезпокоявани от началото на къри.

Уориърс традиционно бягат и се крият – като се започне от дните на техния смъртен състав или сега, скачайки срещу опонент след полувремето. Покровителите на Chase Center бяха гледали този филм толкова много пъти, че седяха на ръба на скуката в очакване на предизвикателство.

И те го откриха, приливна вълна, която се усещаше като земетресение.

Те не са разтърсени до основи; лидерите са твърде опитни, за да може това да повлияе на доверието им, а останалите от списъка ще последват примера им.

Нападателят на Бостън Селтикс Ал Хорфорд защитава опит за удар на нападателя на Голдън Стейт Уориърс Дреймънд Грийн през четвъртата четвърт в мач 1 от финалите на НБА 2022 в Chase Center в Сан Франциско на 2 юни 2022 г. (Thearon W. Henderson / Getty Images)

Но Уориърс без име Къри, Грийн и Клей Томпсън не са били тук преди и никой не може да се преструва, че значението им намалява на този етап. Може да се каже, че аргументът е увеличен, като се има предвид колко безмилостни бяха Селтикс през последните два месеца. Тъй като нямаше истински претендент на Запад, който да затрудни живота на Уориърс, имаше надуто усещане колко добър е този отбор.

Джордан Пул се бореше, както и украсеният Грийн, който получи стратегическо предизвикателство от Селтикс, оставяйки го отворен. За разлика от Хорфорд, той не можеше да ги накара да плащат, като 2 за 12.

„Не мисля, че във финали на НБА ще имате допустима грешка“, каза Грийн. „Това трябва да разбере този отбор. Когато стигнете до това – когато стигнете до този момент в сезона, това ниво, няма поле за грешка. Това са два страхотни отбора и отборът, който прави по-малко грешки, ще спечели мача и те го направиха.”

Предполага се, че е трудно, а Warriors направиха невъзможното често да изглежда лесно. Но това не е лесно.

„Винаги сме приемали предизвикателствата. Не е по-различно “, каза Грийн. — Ще прегърнем този.