Никой не излезе по-голям в мач 1 от Големия Ал Хорфорд и е подходящо, че той донесе победа на Селтикс

Хорфорд направи шест тройки в кариерата (в осем опита) по пътя си към отбора от 26 точки. Той беше човекът на мача, тъй като Селтикс надминаха Уориърс от разстояние.

Среден Al? Не, плейофът Ал отново идва на помощ, точно както направи в поредицата за Милуоки. Селтикс не са на финалите без Хорфорд и определено не са на три победи от Банер №. 18 без неговата героична игра от Игра 1, която включваше вкарване на 11 точки от четвъртата четвърт без пропуск, за да подпомогне задвижването на бараж от 40-16 от четвъртата четвърт, който обърна резултата и сценария. The Splash Brothers, надминати от Green’s Godfather.

Първото действие на Хорфорд във финалите на НБА вече е изсечено в историята на Селтикс, когато те скачат на гърба му в стил Седрик Максуел.

„Бяхме във възторг от него. Ал е OG, човече “, каза Маркъс Смарт. „Той се влага в работата. Никой не заслужава да бъде тук повече от него.

„Начинът, по който се държи, професионализмът, с който идва в този мач всеки ден, знаехме, че е само въпрос на време за него да изиграе голям мач.“

Селтикс ще ви кажат, че тяхната защита спечели това изморително състезание и четвъртата четвърт, която започна с дефицит от десетина точки. Не беше.

Селтикс трансформираха дъгата от 3 точки в своята триумфална дъга, източвайки първите си седем тройки в последния фрейм и стреляйки с невероятните 75 процента (9-12) от модерния баскетболен връх Олимп. Те удариха Dubs със светкавица след мълния по време на 20-2 бягане.

Маркъс Смарт уцели една от двете си тройки през четвъртата четвърт по пътя към категоричната победа на Селтикс. Стеф Къри не може да направи нищо, освен да гледа.Джим Дейвис / Globe Staff

Натискът, под който Warriors се стопиха, не беше от най-добрата защита в лигата, която затегна болтовете. Именно смелата офанзива на Бостън купи стая за дишане и в крайна сметка приготви Голдън Стейт.

Селтикс, валящи тройки, се приближиха точно покрай Голдън Стейт като Tesla, минаваща покрай подтикващ миниван. Никой не прави това с трикратните шампиони Уориърс и Стивън Къри, които определиха едно поколение баскетбол със своето балетно движение на топката и безгранична стрелба с 3 точки.

Селтикс преобърнаха масата с четвърти от 40 точки, което превърна класическото представяне в Голдън Стейт в победа за Бостън.

„Е, отдайте им чест. Искам да кажа, те направиха 21 тройки “, каза треньорът на Warriors Стив Кер.

„Те движеха топката много добре и ни дърпаха по петите. Те направиха добър тласък, за да започнат четвъртия, и запазиха тази инерция. Ще бъде трудно да победим Бостън, ако правят 21 тройки и получават комбинирани 11 от Хорфорд и [Derrick] Бяла.

„Тези момчета, отдайте им чест. Те събориха всеки голям удар през четвъртата четвърт. Бостън току-що изигра брилянтна четвърт. Те влязоха и спечелиха.”

Нощта, която изглеждаше сякаш принадлежеше на Къри, който имаше 21 от своите 34 и рекордните за финала шест тройки във виртуозна първа четвърт, вместо това принадлежеше на герой в стила на Хемингуей, който се опитваше да се пребори в първенството, което му е убягнало. Приказката на Хорфорд беше Старецът и тримата.

Водени от горещата стрелба на Хорфорд – той удари 75 процента от три и 75 процента от терена – и петте тройки от смел Уайт, Селтикс откраднаха страница от книгата на Голдън Стейт и забиха опонента си в забвение отвъд дъгата.

След като белите (21 точки) изравниха играта при 103 нататъка – какво друго? – трей, Хорфорд събори последователни тройки, за да даде преднина на Селтикс, от която никога няма да се откажат.

„Имах чувството, че момчетата продължаваха да ме намират от време на време“, каза Хорфорд. „Беше просто да погледна, да ги съборя. Това е.

Ако знаехте предварително, че отборите ще пренапишат рекордите за повечето комбинирани тройки в мач на финалите, презумпцията щеше да е, че Къри, Клей Томпсън и Джордан Пул са собственици на вечерта. Голдън Стейт направи 19 от 45 тройки, водени от 7 от 14 от Къри.

Не е зле.

Но след като Хорфорд се запали, Селтикс запазиха 21 от 41. Мат.

Това не беше случайност за Хорфорд. Той влезе на финалите, водещи Селтикс в стрелба за 3 точки този постсезон с 43,2 процента, значителен скок от неговите 33,6 процента успеваемост през редовния сезон.

„Ал имаше много страхотен външен вид. Насърчахме го да продължи да ги приема. Той излезе на първия си финален мач и изигра невероятно. Той ни понесе и ни доведе до победа “, каза Джейлън Браун, който стартира Селтикс в четвъртия с 10 от своите 24 точки.

Лесно е да се каже, че това не е устойчива формула за Селтикс. Шансовете да изпреварят Голдън Стейт за трофея Лари О’Брайън ще изглеждат дълги. Знаете ли, нещо като шансовете Хорфорд да си върне формата след два опитни сезона далеч от Бостън във Филаделфия и Оклахома Сити.

Но влизайки във финалите, Селтикс бяха трети в НБА този постсезон по процент точки чрез 3 точки при 37,7 процента. Голдън Стейт се класира на пето място (35,4).

Хорфорд постави финалните щрихи на Игра 1, следвайки обръч и-1 с огъване за смаяната публика в Chase Center с оставащи 48,3 секунди. Изстрелът дойде от четири фута, най-близкият му опит за цялата нощ, по ирония на съдбата.

Хорфорд прояви мощта си в първия си финален набег с представяне на дълги разстояния, което се подготвяше дълго време, което ще бъде запомнено в знанието на Селтикс за дълго време.

Прочетете историите на Globe от Игра 1

Селтикс отново се връщат с нокти и други наблюдения от зашеметяваща победа | Незабавен анализ

Дан Шонеси: Ограничено от завръщането на Селтикс от шампионския калибър, това беше всичко, което трябва да бъде един мач от финалите на НБА

Комисар Адам Силвър насърчава Бостън да кандидатства за Мача на звездите на НБА

Как се случи: Селтикс организираха яростно рали през четвъртата четвърт, за да победят Уориърс, 120-108

Кристофър Л. Гаспър е колумнист на Globe. С него можете да се свържете на christopher.gasper@globe.com. Следвайте го в Twitter @cgasper.