Пет статистики, които се откроиха при загубата от Селтикс на Уориърс в мач 1 на финалите на НБА

САН ФРАНЦИСКО – Първата четвърт на Стеф Къри в четвъртък вечер срещу Бостън Селтикс за откриване на финалите на НБА беше една от рекордите. Звездата на Warriors стана първият играч, отбелязал най-малко 21 точки в една четвърт от мач на финалите след Майкъл Джордан през 1993 г. Шестте 3 точки на Къри през първия период бяха нов рекорд на финалите и горещото му начало създаде впечатлението, че Golden State беше на път към победа в мач 1.

Грешно. До мача оставаха още 36 минути.

Селтикс водеха с две точки на полувремето, изоставаха с 12 след три четвърти и завърши с победа 120-108, давайки на Уориърс първата им загуба у дома през този постсезон. Това беше трептене, изпълнено със замах и импулс, като Бостън излезе от страна на победителя.

След загубата шепа Warriors поддържаха същото послание: Това е първият, който печели четири игри, а не една. Но ако Warriors искат да се върнат в колоната за победи, те ще трябва да бъдат много по-добри за две нощи. Дупка с две загуби, връщаща се обратно в Бостън, може да е твърде много за изкачване.

С всичко казано, тези пет статистики се открояват в разказването на историята на загубата от 12 точки на Уориърс. Това е едва третата им загуба в мач 1 при Стив Кер. Те никога не са губили два мача срещу нито един с него като техен главен треньор и със сигурност се надяват да продължат тази серия жива.

15

Това е колко 3 точки, които Ал Хорфорд, Маркъс Смарт и Дерик Уайт комбинираха, за да направят при 23 опита. Селтикс направиха 21 удара от дълга дистанция през нощта и това трио съставлява 71,4 процента от тях.

Дреймънд Грийн след загубата сякаш намекна, че не очаква тези тримата да останат толкова нагорещени през останалата част от пътя.

„Да, 15 срещу 23 от тези момчета… ех, знаеш, така че ще се оправим“, каза Грийн с няколко изражения на лицето, които казваха много.

Шестте 3 точки на Хорфорд са най-много за играч в дебют на финалите. Повечето от тях бяха широко отворени погледи. Големият ветеран влезе във финалите, като стреля с 43,2 процента от дълги разстояния в 17 мач този постсезон. Той не е мързелив там и Воините трябва да му влязат ръка в лицето.

Уайт остана без резултат последния път, когато Уориърс се изправиха срещу Селтикс и пропусна и петте си опита за 3 точки. Този път той направи пет 3 точки и отбеляза 21 точки – втората му най-голяма точка в тези плейофи. Смарт беше 4 към 7 от центъра на града, което е точно това, което направи, когато тези отбори се изправиха за последно през март.

Уориърс влязоха в нощта с ясен план да не позволят на Джейсън Тейтъм да ги победи. Най-ярката звезда на Бостън отбеляза само 12 точки и премина с 1 срещу 5 отвъд дъгата. Околните се засилиха и в крайна сметка това струваше на Warriors.

„Никога не влизаш в пропуснати удари“, каза Стив Кер за стратегията на Уориърс. „Вие имате някакъв скаутски отчет за всеки играч. Знаете с кого ще затворите горещо, с кого ще затворите късо, всички тези неща. Стори ми се, че не сме завършиха много добре през първото полувреме и това им позволи да продължат малко.

“Но отново трябва да гледам лентата и да видим къде са се случили повредите.”

10

Това е колко удара пропусна Грийн.

Тук е трудно даване и вземане. За да изпрати Далас Маверикс у дома завинаги във финалите на конференцията, Грийн отбеляза рекордните за сезона 17 точки. Но той беше 6-за-7 от терена и направи единствената си тройка. В мач 1 срещу Селтикс Грийн завърши 2-за-12 от терена и пропусна и четирите си опита за 3 точки.

Той излезе агресивен, атакува надолу и … той не преобразува. Бостън го помоли да стреля открити скачачи и Грийн се задължи. Проблемът беше, че той продължаваше да липсва.

„Да, пропуснах няколко зайчета“, каза Грийн. “Тройките ми се чувстваха добре. Знаеш ли, ще продължа да бъда агресивен. Те ще паднат. Знаеш ли, тази вечер не го направиха.”

Отново, повече даване и вземане с офанзивната игра на Грийн. Той трябва да продължи да бъде агресивен и това е добър знак, че неговите тройки се чувстват добре от ръката му. Грийн също трябва да бъде заобиколен от повече стрелци, а не от Андре Игуодала. Ако случаят е такъв, Селтикс ще продължат да провисват и ще направят невъзможно шофирането.

През нощта Дреймънд стреля топката пет пъти повече от Джордан Пул, три по-малко от Андрю Уигинс и два по-малко от Клей Томпсън.

4

Това е колко блока набра Робърт Уилямс III. Отново.

Последните два пъти, когато Уориърс играха със Селтикс, Уилямс отби четири удара. Той играе на хирургично ремонтирано ляво коляно, което го накара да пропусне седем мача в плейофите. Не изглеждаше да му причини никаква вреда в Игра 1.

„Това е неговият набор от умения в лигата“, каза Къри за Уилямс. „Той е невероятен протектор на джантата. Особено когато е извън топката, той може да блуждае малко. Той идва от нищото, може да оспорва удари към ръба. Освен това просто го усещам в пространството, защото мисля, че той блокира един от моите тройки в един момент.

— Някак си подценяваш дължината му.

Уориърс бяха изпреварени с резултат 34-26. Двата отбора завършиха с по шест блокади на всеки, въпреки че беше ясно каква разлика направи Уилямс.

Уилямс е посочен на 6 фута 8, но има 7 фута-6 размах на крилата. Може да се движи напред, назад и отстрани. Ясно е, че ако той остане на корта до края на пътя, той държи основен ключ към успеха на Селтикс.

За Къри това е част от забавлението в серия от седем игри.

„Това е красотата на този сериал и с нетърпение очаквам да играя в такъв отбор и такъв човек“, продължи Къри. „Коригирането на това как се чувстваше там, какъв беше външният вид, къде изпаднахме в проблеми малко навън и правенето на корекции за следващата игра… Това е различно преживяване.

— Ще бъдем готови за неделя.

21

Това е колко точки от оборотите на Уориърс отбелязаха Селтикс. Уориърс обърнаха топката само още веднъж от Селтикс, 14 на 13, въпреки че е ясно колко скъпо струваха.

Не е изненада, когато най-много навреди на Уориърс, беше четвъртата четвърт. Те дадоха топката четири пъти през четвъртата четвърт. Тези четири оборота се превърнаха в 10 точки за Бостън – две 2 точки и две 3 точки.

Маржът за грешка във финалите е минимален. Надраскайте това, няма поле за грешка. Поне така каза Грийн, трикратен шампион, който три пъти обърна топката след загубата.

„Не мисля, че в нито един финал на НБА ще имате граница на грешка“, каза той. Това е, което този отбор трябва да разбере. Когато стигнете до това – когато стигнете до този момент от сезона, това ниво, няма поле за грешка. Това са два страхотни отбора и отборът, който прави по-малко грешки, ще направи спечелиха играта и те направиха това.

“Да, искам да кажа, те имаха 21 точки от нашите 14 загуби. Ние имахме 10 от техните 13. Така че да, няма допустима грешка за нито един отбор.”

Просто като това. Уориърс се мъчеха да обърнат топката през целия сезон. Това е област, която трябва да бъде поправена в Игра 2.

24

С толкова точки Селтикс изпревариха Уориърс в четвъртата, изравнявайки рекорда за най-голяма разлика в точките в която и да е четвърт от мач на финалите. Напомняне: Това дойде веднага след като Уориърс отбелязаха 38 точки през третата четвърт спрямо 24 за Селтикс.

Бостън отговори с 40 точки от четвъртата четвърт. Уориърс отбелязаха само 16.

„Мислех, че имаме няколко оборота, няколко лоши притежания в нападение и те просто се нахвърлиха“, каза Кер. “Те се възползваха от всяка възможност и преместиха топката.”

Наистина започва с посочените по-горе обороти и способността на Селтикс да движат топката, за разлика от стагнирането на Уориърс. Селтикс направиха 12 асистенции през четвъртата четвърт, а Уориърс имаха само пет. Тейтъм, известен повече с това, че е голмайстор, имаше четири сам по себе си и общо 13 през нощта.

Селтикс също имаха 11 борби срещу петте на Уориърс, а тройката Хорфорд, Уайт и Смарт направи шест от своите 15 тройки. Джейлън Браун също добави две трейси и отбеляза 10 точки през четвъртината.

Всичко вървеше както трябва за Селтикс. Обратното беше вярно за Warriors.

СВЪРЗАНИ: Разпадането през четвъртата четвърт на Игра 1 е лоша поличба за Dubs

„Интуитивната ми реакция, това, на което току-що станах свидетел, те влязоха и изиграха адска четвърта четвърт и трябва да им отдадете заслуга“, каза Кер. — Доста е толкова просто.

Ще бъде ли толкова просто занапред? Кер и останалите Уориърс се надяват на това.

Милуоки Бъкс влязоха в дупка 0-2, за да открият финалите миналия сезон, преди да се върнат и да свалят Финикс Сънс. Уориърс не искат да изпитват съдбата две години подред.