Резултат от Селтикс-Уориърс, извлечения: Джейлън Браун, Джейсън Тейтъм водят Бостън до победа в мач 3

Бостън Селтикс си върнаха лидерството във финалите на НБА през 2022 г. срещу Голдън Стейт Уориърс. У дома за първи път от серията Селтикс се оттеглиха от Уориърс за победа със 116-100 в мач 3 в сряда вечер. Бостън, покачвайки с 2-1 на финалите, устоя на атака от Голдън Стейт през третата четвърт и отложи играта през четвъртата четвърт. Джейлън Браун (27 точки), Джейсън Тейтъм (26) и Маркъс Смарт (24), комбинирани за 77 точки, водят Селтикс, които водеха с цели 18 точки през първото полувреме.

Стивън Къри отбеляза рекордните 31 точки при стрелба 12 от 22 и имаше 15 през третата четвърт, докато Уориърс за миг държаха преднината. Клей Томпсън направи най-добрата си игра в серията, като добави 25 точки, но това не беше достатъчно. Дреймънд Грийн се бори, като отбеляза само две точки и добави три асистенции, преди да изпадне в аут през четвъртата четвърт

Бостън вече е 7-0 след загуба в плейофите. Междувременно Голдън Стейт също е непобеден през постсезона на 2022 г. след поражение, а Уориърс спечелиха поне един гостен мач в последните си 26 плейофни серии. Игра 4 е насрочена за петък вечер в Бостън.

Ето три ключови изводи от Игра 3.

Балансираната атака на Селтикс издържа на вълната на Warriors

Ето една забавна статистика, която да покаже колко впечатляваща беше победата на Бостън в мач 3: Тейтъм, Браун и Смарт са първото трио, което има по 20 точки, пет асистенции и пет борби в мач на финалите от 1984 г., за ESPN статистика и информация. Последното трио, което направи това, о, само Showtime Lakers с Меджик Джонсън, Карим Абдул-Джабар и Майкъл Купър.

Браун започна нещата рано за Селтикс, като вкара 17 точки през първата четвърт, за да запали домакинската публика на Бостън и да помогне на C да скочат до ранна преднина. Той чука в 3s, стигайки до линията за свободни хвърляния и работеше в някои скачачи от среден обхват, за да покаже на Голдън Стейт пълния набор от офанзивни умения. Въпреки че Браун направи голяма част от щетите си през първата четвърт – тъй като отбеляза само 10 точки през следващите три четвърти – това нямаше значение, защото Смарт и Тейтъм поеха щафетата от него до края на мача. Представянето на Смарт беше особено забележително, като се има предвид пропускът му с две точки в игра 2. Той стигаше до ръба с лекота и имаше няколко благоприятни хвърляния отвъд дъгата, за да помогне на Бостън да запази предимството си в решаващи моменти.

Но не само Големите 3 на Тейтъм, Браун и Смарт успяха да го направят за Селтикс. Грант Уилямс даде на Бостън огромни минути извън резервната скамейка, обединявайки най-доброто си представяне в тази серия с 10 точки и пет борби. Същото важи и за Робърт Уилямс III, който имаше само две точки по-малко от дабъл-дабъл (осем точки, 10 дъски). Въпреки че Робърт Уилямс се бори с продължителна травма на коляното, той все още изглеждаше енергичен на пода, като завърши с четири блока през нощта. След като той патрулира по ръба, Воините бяха ограничени до само 26 точки в боята, рязък спад от 40 точки, които генерираха в Игра 2.

Въпреки че Селтикс почти оставиха нещата да се разпаднат през третата четвърт – отново – те успяха да издържат на огромно представяне на Къри, за да поведат с 2-1 в серията.

Воините загубиха, но Клей може да се върне

Влизайки в игра 3, Томпсън се пошегува какво би направил, за да си върне стрелбата за тази серия. В крайна сметка той стреляше само с 30,3 процента от терена и беше 4 от 15 на 3s.

„Боже, вероятно просто YouTube „Game 6 Klay“, защото имаше някои ситуации с много високо налягане, в които бях“, каза Томпсън. “В крайна сметка стрелях топката добре. Когато можеш да го направиш, когато гърбът ти е опрян в стената, можеш да го направиш във всеки един момент. Просто трябва да запазиш това психически силен.”

Не съм сигурен дали Томпсън наистина е заредил някои от най-големите си хитове от плейофите преди мача в сряда, но каквото и да направи, със сигурност проработи. Томпсън стреля 41,2 процента от терена и 38,5 процента от дълбоко до край с 25 точки. Той наказваше Селтикс всеки път, когато някой от техните велики играчи влизаше в покритие за падане на пик-енд-рол, и показваше, че може да създава за себе си и в арката.

Единственият проблем обаче е, че дори представянето му на отскок не беше достатъчно, за да издигне Уориърс до победа. Въпреки това, докато Голдън Стейт все още е загубен, това, че Томпсън се разгорещява в Игра 3, би трябвало да бъде окуражаващ знак за Уориърс да продължат напред.

Потенциалната контузия на Къри може да промени серията

В края на четвъртата четвърт играчи от двата отбора се хвърлиха на земята за хлабава топка. Докато свирката прозвуча и всички се бяха събрали, Къри все още беше на земята и трепереше от болка. Той бавно стана и куцаше наоколо и остана в играта, но не изглеждаше същият след този инцидент. Повторението показа, че Хорфорд по невнимание е паднал върху крака на Къри сред блъскането по пода. След мача Къри каза, че има болка в стъпалото, но се надява, че може да играе в игра 4.

Ето един поглед към пиесата:

След мача треньорът на Warriors Стив Кер отказа да даде подробности, като каза: „Ще знаем повече (четвъртък)“.

Томпсън също се включи за контузията на Къри: “Стеф ще направи всичко по силите си, за да играе. Наистина се надявам, че е добре, защото той е нашата идентичност.”

Томпсън го удари право по главата. Къри беше безспорният MVP за Уориърс през целия плейоф и дори в мач 3, неговото представяне от 15 точки в третата четвърт беше причината Голдън Стейт да се завърне в тази игра. Ще трябва да изчакаме, за да видим какво ще кажат Уориърс за евентуална контузия, но ако Къри не е 100 процента здрав занапред, тогава Голдън Стейт ще има проблеми. Фактът, че Къри ще получи само един ден почивка между сега и петъчната игра 4, само влошава нещата за необходимото време за възстановяване.