Селтикс-Уориърс резултат, вземане за вкъщи: Джейлън Браун, Ал Хорфорд и Бостън откраднаха мач 1 в Голдън Стейт

Голдън Стейт Уориърс влязоха в нощта непобедени на домашния си паркет по време на плейофите на НБА през 2022 г. и в продължение на три четвърти изглеждаше, че ще продължат тази тенденция в мач 1 от серията от финалите на НБА срещу Бостън Селтикс. Нещата обаче се промениха значително в хода на последните 12 минути на действие, когато посетителите влязоха в Chase Center и надминаха Warriors с 40-16 през четвъртата четвърт, за да излязат с победа със 120-108.

Звездите и на двата отбора играха, тъй като Стивън Къри изведе всички реализатори с рекордните 34 точки, докато Андрю Уигинс, Клей Томпсън и Джордан Пул комбинираха 44 точки, девет борби и 7 собствени асистенции. В крайна сметка това не беше достатъчно, за да преодолее представянето на Джейсън Тейтъм, Джейлън Браун, Ал Хорфорд и Дерик Уайт, тъй като отборът на пътя успя да открадне предимството на домакинството в мач 1.

Вторият мач ще се проведе в неделя вечерта в Сан Франциско.

Ето четири ключови изводи от играта:

1. Селтикс го откраднат с невероятна четвърта четвърт

Селтикс влязоха в четвъртата четвърт в сериозни проблеми с 12 точки от отбора на Уориърс, който бе 9-0 у дома в плейофите през първите три кръга. И когато кадърът започна с пропускането на два лесни погледа на Джейсън Тейтъм, за да продължи бруталното си представяне, не изглеждаше, че завръщането е в картите.

Тогава Джейлън Браун пое контрола. Тъй като Тейтъм се бореше, Селтикс му сложиха топката в ръцете и той започна да играе след игра. Той или отбеляза, или асистира за 20 от първите 23 точки на Селтикс през четвъртата четвърт, когато те се върнаха и накрая изравниха с 5:40 оставащи след 3-указател на Дерик Уайт, за който Браун асистира. Би било трудно да се каже достатъчно за това колко важен беше този участък от Браун. Това беше точният сценарий, при който се нуждаеха от него, за да се засили и той го направи в най-големия мач в кариерата си.

Изглеждаше така, сякаш ще бъдем в неистов финал, но вместо това Селтикс просто продължиха да се движат напред. Те надминаха Уориърс със 17-5 за крайното 5:40, за да се отдръпнат за двуцифрена победа и преднина в серията с 1-0. Последният резултат за четвъртата четвърт беше 40-16 в полза на Селтикс. Тази разлика от 24 точки беше най-голямата в четвъртата четвърт в историята на финалите.

Докато Селтикс играха добре във всички аспекти на играта в последния фрейм, ключовият фактор беше тяхната стрелба с 3 точки. Те направиха първите си седем опита за тримесечието от центъра и завършиха 9-от 11 от дълбоко до четвърто. Още по-впечатляващо беше, че петима различни играчи направиха 3-указател по време на този участък.

„Просто продължете да играете“, каза Ал Хорфорд след победата. „Това беше нашето послание през целия мач. Те са толкова добър отбор. И за нас беше просто, знаете ли, да продължим да играем, независимо какво. И нашите момчета, това направихме. Не беше нашето .” най-добрата игра, но ние продължихме да се борим и да намерим различни начини да постигнем тази победа.”

2. Бялото го прави отново

Когато Селтикс размениха Джош Ричардсън, избор в първия кръг през 2021 г. и размяна на избор в първия кръг през 2028 г., за да придобият Дерик Уайт от Сан Антонио Спърс, имаше някои, които се притесняваха, че са се отказали твърде много за човек, който дори не би бъде в титулярния им състав. Както се оказва, може и да не са се отказали достатъчно.

Уайт се вписваше безпроблемно, когато пристигна в крайния срок и се засили отново и отново по време на плейофите, особено когато Маркъс Смарт се справяше с контузии. В четвъртък вечер Уайт го направи отново с може би най-доброто си представяне досега. Той завърши с 21 точки и 3 асистенции, събори най-високите за сезона пет 3 точки и играеше звездна защита през цялата нощ. Плюс-минус в една игра не винаги е най-добрият индикатор, но белите са с високи плюс-25 в тази игра, не е изненада.

Способността му да се стреля по екраните и да се придържа към Стеф Къри, Клей Томпсън и Джордан Пул, докато те тичат по пода, е основната причина той да е важен в тази серия. Всяко нарушение, което Селтикс получи от него, е бонус и те удариха джакпота в игра 1. Това беше само вторият път, когато той отбеляза 20-плюс точки в плейофите и удари две масивни 3s по време на серия им от четвъртата четвърт.

“[White was doing a] по малко от всичко, “каза главният треньор на Селтикс Име Удока.” Очевидно става пет за осем от три. Но плеймейк, изстрел и защита. Говорите за това, че нямаме много отпадане, когато Маркъс излезе и той влезе, неговият размер и гъвкавост в дефанзивен край, способността за игра да привлича момчета и да бъде агресивен в атака беше огромна тази вечер.”

3. Дебютът на Хорфорд във финалите беше огромен успех

Ал Хорфорд е в лигата от 2007 г. и влиза в плейофите в 13 от своите 15 сезона. Но до този мач той никога не беше влизал във финалите на НБА. Всъщност неговите 141 плейофни мача без участие във финалите бяха рекорд на НБА. Тази суша най-накрая приключи в четвъртък, когато той стъпи на пода за мач 1.

Той изглеждаше точно у дома, докато проби първия си удар за вечерта – 3-указател извън канала от Джейсън Тейтъм. Този удар предвещаваше какво ще дойде, тъй като Хорфорд направи шест 3-ки в кариерата си по пътя до 26 точки, шест борби и три асистенции. В допълнение към рекорда в кариерата, шестте 3 на Хорфорд бяха и най-много от всеки играч в историята на НБА в първата им игра на финалите.

„Просто съм благодарен за тази възможност“, каза Хорфорд след мача. „Просто излизам и играя баскетбол в края на деня. Точно това е. Просто съм благодарен, че съм в тази позиция. Бог ме е поставил в това положение и това е нещо, което прегръщам и съм развълнуван . Просто се вълнувам, че мога да споделя този етап с тази група момчета. Имаме много страхотни момчета тук, момчета, които наистина се влюбиха в това, което се опитваме да правим. Просто е забавно да видим всичко това да се събира.”

Подобно на много други, Хорфорд беше особено страхотен през четвъртата четвърт, когато Селтикс се завърнаха. Той направи перфектен резултат 4-от-4 от терена за 11 точки и удари 3-та, която им даде преднина завинаги с оставащото 5:10. Подобно на Дерик Уайт, защитата е това, от което Селтикс наистина се нуждаят от Хорфорд. Когато той вкарва така, това ги прави много трудни за победа, както показа Игра 1.

4. Къри прави история, след което изстива

Стеф Къри направи 3 точки за първия кош в мача, с който започна историческа първа четвърт, в която той направи шест 3 и отбеляза 21 точки. Шестте 3 бяха рекорд на финалите на НБА за най-много правени някога за една четвърт от един играч, а 21 точки бяха най-многото, което играч е имал за финална четвърт след Майкъл Джордан през 1993 г.

Докато Къри все още трябваше да прави удари, многобройните пропуски в защитата на Селтикс бяха голяма част от ранния му успех. Имаше множество притежания, при които Селтикс погрешно комуникираха и оставиха Къри широко отворен за удар на ниво тренировка и други, където техните големи играчи седяха твърде далеч в покритието на падането.

Докато мачът вървеше, Селтикс се настаниха в отбрана и свършиха много по-добра работа в охраната на Къри. Последната му линия изглежда страхотно – 34 точки, пет борби и пет асистенции – но той не направи почти нищо след първата четвърт. Всъщност той имаше повече удари (16), отколкото точки (13) от втората четвърт нататък. Това е окуражаващ знак за Селтикс.

5. Тейтъм става плеймейкър

Джейсън Тейтъм започна игра 1, като постави скокове във всяко от първите две притежания на Селтикс и неговата нощ на стрелби не се подобри много оттам. Той завърши с 12 точки при 3 от 17 от терена за най-малко ефективната си игра от плейофите и втората най-малко ефективна игра за целия сезон.

И все пак, той все още имаше огромно влияние върху играта, а Селтикс бяха плюс-16 с него на пода. Част от това беше неговата защита, разбира се. С всички останали елитни защитници в този отбор, Тейтъм понякога бива пренебрегван, но неговата дължина и гъвкавост го правят много труден за противниците.

Основното нещо за Тейтъм в четвъртък вечер обаче беше плеймейкът му. Уориърс нямаше да позволят на Тейтъм да ги победи, като играят един на един. Тейтъм отговори, като правеше правилната игра отново и отново. Той не се разочарова, когато ударът му не падаше, не се опита да форсира действието и да затъне в трафика и се погрижи за топката. В резултат на това той завърши с рекордните в кариерата 13 асистенции, които бяха и най-много в историята на НБА за играч в дебюта им на финалите.

„Да, мисля, че беше някак [Udoka’s] съобщение от първия ден, само за да ме предизвика да бъда най-добрият играч, който мога да бъда и да подобря други области на моята игра, “каза Тейтъм.” Гледахме много филми през целия сезон на игрите, само области, неща Мога да подобря. Знаеш ли, явно правенето на игри беше едно. Привличане на много внимание. Просто помогнете на отбора колкото е възможно повече. Така че той свърши страхотна работа, като предизвика себе си, само групата, в този аспект.”