Финали на НБА 2022 – Бостън Селтикс взеха страница от книгата на Голдън Стейт Уориърс, за да вземат мач 1

САН ФРАНЦИСКО – Подобно на двама тежка категория, които се чувстват помежду си в първия кръг на шампионска среща, Голдън Стейт Уориърс и Бостън Селтикс откриха финалите на НБА през 2022 г., като Селтикс нанесоха първия удар с победа със 120-108.

Селтикс спечелиха мач 1 с блестяща серия 17-0 през четвъртата четвърт, вторият най-голям спринт в заключителния кадър на мач от финалите през последните 50 сезона.

Подобно на много NBA Finals Game 1s, състезанието в четвъртък вечер започна като по-малко проява на изненадваща тактика, отколкото два елитни отбора, които хвърлят най-добрите си неща на своя опонент и наблюдават какво може и не може да се справи. Уориърс показаха елегантната си атака, пълна с постоянно движение и умни действия извън топката, за да изпробват прецизността на Селтикс в защита. Селтикс работиха в своята разтеглива игра на драйв и кик, търпеливо работейки за благоприятни мачове или открити погледи срещу ротациите на Уориърс. И двата отбора разгърнаха своите защитни схеми за превключване, като Warriors се занимаваха от време на време в покритие на зоната.

С възбуждащото завръщане през четвъртата четвърт Селтикс преодоляха дефицита от 15 точки през второто полувреме. В един миг Бостън отприщи опустошителен бараж отвъд дъгата. За по-малко от седем минути Селтикс отбелязаха шест тройки, много от които бяха силно оспорвани. До средата на четвъртото Бостън напълно заличи дефицит, който възлизаше на 12 точки, за да започне тримесечието. През цялото време Воините станаха ледено студени от полето. В крайното изчисление Селтикс надминаха Уориърс с 40-16 в последния фрейм, стреляйки 9-за-12 по голове от дълбочина, най-записаното от всеки отбор през четвъртата четвърт в историята на финалите, според ESPN Stats & Information изследвания.

Въпреки че Уориърс съсредоточиха своята отбранителна стратегия върху нападателя на първия отбор на All-NBA Джейсън Тейтъмтова бяха съотборници Джейлън Браун, Ал Хорфорд и Дерик Уайт който осигури огневата мощ по време на невероятното късно бягане на Селтикс. Всеки набра 20 точки през нощта – Маркъс Смарт добави 18 свои, включително четири 3 точки – повече от компенсиране на борбата на Тейтъм 3 срещу 17. За да илюстрира невероятния характер на представянето, шестте 3 точки на Хорфорд представляваха най-много във всеки мач от неговата кариера, редовен сезон или плейофи. Бялото, катализиращо придобиване в средата на сезона, даде възможност на Селтикс да играят малко и с голямо разстояние. А Браун, толкова опортюнистичен в потока на нападението, никога не отстъпи с агресивната си игра.

Селтикс не могат да се похвалят с вида елегантно нападение, което определя Уориърс, но те се утвърдиха като смъртоносно нападение от голямо разстояние. Влизайки във финалите, Бостън опита 45,5% от своите голове от полета от диапазона от 3 точки – само Далас Маверикс опитаха по-висок процент този постсезон.

Тези стабилни защити – двете най-силни в НБА – не можеха да направят много, за да овладеят офанзивната експлозия, която започна в Chase Center през първото полувреме. Колкото и силни да бяха Селтикс в отбрана през редовния сезон и постсезона, те пренебрегнаха най-важния императив: Намерете Стивън Къри рано и останете привързани.

Само през първата четвърт, Къри, в търсене на първия си MVP на финалите, източи рекордните в НБА шест 3 точки, четири от които безспорни. Неговите 21 точки в началния фрейм бяха неговите най-много в която и да е четвърт във финална игра, най-много от всеки играч в първата четвърт на финала и четвъртата най-общо в която и да е финална четвърт – само Майкъл Джордан и Айза Томас са отбелязали повече. В крайна сметка Уориърс пропиляха резултата от 34 точки на Къри.

Селтикс, които стигнаха до първите си финали от 2010 г. насам със силата на защитата си, демонстрираха, че имат офанзивен чувал, който може да накаже защитната ротация на Уориърс в правилната вечер. Ако Бостън успее да съчетае част от своята офанзивна проява в Игра 1 с забележителната си защита в три допълнителни случая, Селтикс ще имат възможност да консумират стабилно деветгодишно възстановяване след легендарната си ера на Големите три.